Nadzór zdalny – niezawodność systemu poczty pneumatycznej w szpitalu
Od szpitalnych systemów poczty pneumatycznej wymaga się bardzo wysokiej niezawodności i dostępności. Wynika to z charakteru działania instalacji szpitalnych i ich znaczenia dla funkcjonowania szpitali – mają one działać bez żadnych przerw i problemów technicznych 24 h, 365 dni w roku. Praktyka pokazuje, że jest to jak najbardziej możliwe, gdyż ogromna większość instalacji w szpitalach pracuje dokładnie właśnie w taki sposób. Celem zwiększenia niezawodności systemów i uproszczenia obsługi serwisowej systemy poczty pneumatycznej wyposaża się w możliwość zdalnego nadzoru. Zazwyczaj wykorzystywane są do tego celu aplikacje typu Teamviewer komunikujące system w szpitalu z komputerem serwisowym dostawcy systemu. Nadzór zdalny może obejmować: konsultacje telefoniczne, ocenę stanu technicznego instalacji w szpitalu poprzez system zdalnego dostępu, usuwanie usterek, rekonfigurację systemu, ponowne uruchomienie systemu, aktualizację oprogramowania, logowanie nowych pojemników, przygotowanie wskazanych statystyk i informacji dla użytkownika.
Jak w praktyce wygląda nadzór zdalny?
Użytkownik poczty pneumatycznej dzwoni do serwisu z informacją o występujących problemach. Pracownik serwisu łączy się w ciągu kilku sekund ze wskazanym systemem szpitalnym i analizuje stan instalacji, przegląda historię zdarzeń które wystąpiły przed otrzymaniem zgłoszenia, wykonuje w trybie manualnym testy systemu, w tym mechaniczne ruchy wybranych napędów stacji, uruchomia i zatrzymuje dmuchawy, zmienia położenia zwrotnic. W trakcie rozmowy telefonicznej z użytkownikiem pracownik serwisu wyjaśnia, jeśli jest to niezbędne, ewentualne dodatkowe szczegóły techniczne.
Możliwość zdalnego nadzoru w trybie on-line (w trybie odczyt i wizualizacja na bieżąco) to obecnie standard w szpitalnych systemach poczty pneumatycznej. Zdalny nadzór umożliwia natychmiastowe i co najważniejsze w pełni bezpłatne usuwanie przytłaczającej większości „niesprawności” systemu. Zaletą tego rozwiązania oprócz oczywistego podwyższenia niezawodności pracy w szpitalu jest całkowite wyeliminowanie kosztów nieuzasadnionych przyjazdów serwisu, który bezpłatnie ustala przyczynę zgłoszonych przez użytkownika problemów, a następnie zdalnie usuwa ich przyczyny. W takim przypadku jedynie w bardzo wyjątkowych przypadkach konieczna jest wizyta serwisu w szpitalu. Warunkiem koniecznym do wdrożenia nadzoru zdalnego jest jedynie wyposażenie instalacji w komputer z dostępem do Internetu. Warto podkreślić, że obecnie tylko przestarzałe technologicznie bądź zamontowane wiele lat temu instalacje szpitalnej poczty pneumatycznej nie są wyposażone w komputer z systemem nadrzędnym.