Grupowanie próbek – typowa cecha transportu ręcznego
Ręczny transport materiału biologicznego do laboratorium wiąże się z powszechnie praktykowanym „grupowaniem” próbek. Próbki krwi i moczu są przetrzymywane w miejscu pobrania do momentu, kiedy zbierze się ich taka ilość, która w ocenie „noszącego” uzasadnia ich ręczny transport. Mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której o szybkości wykonania badań decyduje nie ich pilność, ale praktyka ograniczania czasu przeznaczonego na ręczne noszenie. W przypadku szpitalnej poczty pneumatycznej zjawisko to zupełnie nie występuje, przesyłki wysyłane są na bieżąco. Wyeliminowanie „grupowania” próbek to jedna z istotnych zalet transportu pneumatycznego w szpitalu. Zjawisko „grupowania” materiału biologicznego ma szereg negatywnych konsekwencji dla działania szpitala i jakości wykonywanych świadczeń medycznych. Niektóre badania nie mogą zbyt długo czekać, gdyż ich wynik jest zupełnie zafałszowany i wprowadza w błąd lekarza stawiającego diagnozę. Rzetelny audyt w szpitalu często wykazuje, że czas „grupowania” próbek może sięgać nawet 2 godzin. Poczta pneumatyczna zapewnia, że w żadnym przypadku nie zostaną przekroczone maksymalne czasy od pozyskania materiału biologicznego do wykonania badania.
W przypadku transportu ręcznego zawsze do czasu „grupowania” należy dodatkowo dodać również faktyczny czas przejścia pracownika noszącego próbki badań, któremu doniesienie próbek na pieszo do laboratorium zajmuje średnio 10 minut. W przypadku zabudowy pawilonowej oraz dużych odległości pomiędzy budynkami szpitala, szczególnie w okresie zimowym faktyczny czas przejścia pracownika może być znacznie dłuższy, a zjawisko „grupowania” próbek ulega nasileniu. Na czas transportu materiału biologicznego do laboratorium będzie miała też wpływ wielkość szpitala. W większych obiektach szpitalnych odległości pomiędzy budynkami są znaczne, a co za tym idzie i czas transportu materiału biologicznego będzie odpowiednio dłuższy.
Do postawienia prawidłowej diagnozy lekarskiej potrzebne są szybkie i wiarygodne wyniki badań. Przy transporcie ręcznym materiału biologicznego obydwa te wymogi często nie są jednak spełnione. Poczta pneumatyczna w szpitalu ma następujące zalety: umożliwia wykonywanie szybkich badań na potrzeby SOR, czy badań śródoperacyjnych oraz całkowicie eliminuje „grupowanie” próbek.
Czas transportu ręcznego materiału biologicznego do laboratorium mierzy się w minutach lub nawet godzinach. Przy transporcie pneumatycznym mówimy wyłącznie o sekundach. Szybki transport materiału biologicznego do laboratorium ma istotne znacznie dla skrócenia całkowitego czasu badań laboratoryjnych TAT (Turn Around Time). Wiele opracowań naukowych wskazuje, że jest to jedyny element który obecnie daje jeszcze możliwości dalszego skutecznego skrócenia czasu badań próbek materiału biologicznego. W zależności od szpitala po wdrożeniu poczty pneumatycznej całkowity czas badań materiału biologicznego TAT ulega skróceniu od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.